Przeciwutleniacze (antyoksydanty) w kosmetykach

To filtry przeciwsłoneczne – chroniące przed promieniowaniem UVA, UVB. UVC Stosowane substancje absorbują, rozpraszają lub odbijają promieniowanie. Istnieją preparaty nowej generacji, które łączą w sobie dwie lub trzy substancje jednocześnie oraz są wzbogacone w antyoksydanty i ekstrakty roślinne (o właściwościach przeciwzapalnych), co pozwala na jeszcze większą ochronę skóry przed negatywnym działaniem promieniowania. Ze względu na mechanizm działania filtry można podzielić na fizyczne i chemiczne.

filtr przeciwsłoneczny

flitry przeciwsłonecze2

Wchodzą w skład: większości dostępnych kosmetyków: kremów, balsamów, odżywek, lakierów i farb do włosów, pianek, żeli, aerozoli, pudrów, podkładów, cieni do powiek, mleczek, ale w szczególności preparatów przeciwsłonecznych i przeznaczonych do pielęgnacji po opalaniu.
Jako filtry fizyczne najczęściej wykorzystywane są: tlenek cynku i tlenek tytanu. Odbijają lub rozpraszają promieniowanie, ale ich skuteczność ochronna uzależniona jest od obecności dodatkowych związków (silikony, kwasy tłuszczowe, tlenek glinu).
Jako filtry chemiczne najczęściej stosowane są: związki organiczne lub mieszaniny, które absorbują promieniowanie- octocrylene (oktokrylen) i drometru trisiloksanu, witaminy C i E, melanina, aloiny, flawonoidy, katechiny, oleje, masło kakaowe, balsam styraksowy i tolutar oraz pochodne kwasu paraaminober esowego (PABA), kwasu salicylowego, kwasu cynamonowego, kwasu antranilowego, pochodne kamfory, benzofenony.

Post Author: admin